Köpek Gençlik Hastalığı (Canine Distemper)

Köpek gençlik hastalığı, oldukça bulaşıcı ve ölümcül bir viral hastalıktır. Genç, aşılanmamış yavrular ve aşılanmamış yaşlı köpekler hastalığa daha duyarlı olma eğilimindedirler. Köpeklerde Distemper Belirtileri ve Çeşitleri Hava yoluyla yayılan ve enfekte olmuş bir hayvanla doğrudan ya da dolaylı (mama kapları, yatak vs) temas eden virüs, başlangıçta bir köpeğin bademciklerine ve lenf düğümlerine saldırır ve bir hafta boyunca orada kendini çoğaltır. Daha sonra solunum, ürogenital, gastrointestinal ve sinir sistemlerine saldırır. Canine Distemper’in ilk aşamalarında, başlıca semptomlar; - Yüksek ateş (39.7 ° C), - Kızarık gözler - Burun ve gözlerde sulu bir akıntı ile karekterizedir. Enfekte bir köpek halsizve genellikle anoreksik hale gelir. Kalıcı bir öksürük, kusma ve ishal de oluşabilir. Hastalığın sonraki aşamalarında virüs, köpeğin vücudunun diğer sistemlerine, özellikle de sinir sistemine saldırmaya başlar. Beyin ve omurilik etkilenir ve köpek uyumaya, nöbetlere, felce ve histeri ataklarına başlayabilir. Zayıf bağışıklık sistemine sahip olan köpeklerde ölüm, ilk enfeksiyondan iki ila beş hafta sonra ortaya çıkabilir. Köpeklerde Distemper Nedenleri Solunum veya gastrointestinal sistemlerin bakteriyel yadaparaziter enfeksiyonları da hayvanın hastalığa karşı savunmasızlığını artırabilir. Enfekte olmuş bir hayvanla herhangi bir temas halinde bulunan aşılanmamış köpekler, özellikle hastalığa karşı yakalanma riskini her zaman taşırlar. Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tanısı Canine distemper virüsü sadeceveteriner kliniklerinde bulunan testler ile teşhis edilebilir, Köpeklerde Distemper Tedavisi Ne yazık ki, distemper için spesifik bir tedavi yoktur. Bu nedenle hastalığın tedavisindeki ilk amaç, semptomları hafifletme yönündedir. Hayvan anoreksik hale geldiyse veya ishal varsa, intravenöz destekleyici sıvılar verilebilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu semptomları kontrol etmek için antibiyotikler kullanılabilir. Oluşan konvülsiyonları ve nöbetleri kontrol etmek için Veteriner Hekiminiz uygun ilaçları kullanacaktır. Hastalığın akut evrelerinde, ishalden dolayı dehidratasyonun izlenmesi gereklidir. Nöbetler ve diğer nöral bozukluklar ortaya çıkabileceği için merkezi sinir sistemi de izlenmelidir. Bir köpeğin distemper’dan kurtulma şansı, virüsün türüne ve köpeğin bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olacaktır. İyileşme tamamen mümkündür, ancak nöbetler ve MSS’deki diğer bozukluklar iyileşmeden iki ila üç ay sonra da ortaya çıkabilir. Tamamen iyileşmiş köpekler virüsü yaymaz ve taşımaz. Köpeklerde Gençlik Hastalığının Önlenmesi Köpek distemper için en iyi korunma, rutin aşılar ve enfekte hayvanların derhal izolasyonudur. Yeni doğmuş yavrular, hastalığa karşı özellikle hassas olduklarından, korumak için özel dikkat gösterilmelidir.
Köpek Gençlik Hastalığı (Canine Distemper)
Köpek Gençlik Hastalığı (Canine Distemper)
Köpek Gençlik Hastalığı (Canine Distemper)
SOSYAL MEDYA
SEYRANTEPE VETERİNER KLİNİĞİ Seyrantepe Mah. İbrahim Karaoğlanoğlu Cad. No:107/A Kağıthane / İstanbul Gsm: 0546 930 90 43 E-posta: seyrantepeveteriner@gmail.com Web: www.seyrantepeveteriner.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın